Listopad 2018

Téma týdne: Vánoce už klepou na dveře

26. listopadu 2018 v 17:36 | Sabča |  Různé články, zajímavosti
Související obrázek

Rok se s rokem sešel a Vánoce už opravdu klepou na dveře. Ačkoliv dávno nejsem dítě, velice se na ně těším. Znamenají pro mě totiž klid, pohodu a příjemný čas strávený s rodinou. Nemůžu opomenout ani tu kouzelnou vůni vánočního cukroví, které vždycky napeče moje mamka. A nebyla bych to já, kdybych se nepokusila "ukrást" alespoň pár rohlíčků ještě před tím než vůbec nastane Štědrý den. Pak je ovšem dost těžké čelit otázkám jako třeba: "Cos v tom sklepě dělala tak dlouho?" nebo drsným rozkazům "Nežer to! Nebudeš mít nic!"... když ona mamka umí to nejlepší cukroví na světě!!! Pokaždé, zhruba touhle dobou si lámu hlavu nad tím, jaký dárek by udělal našim a ségře největší radost. Nemá cenu se jich ptát, vždycky slyším stejnou odpověď: "NIC!" Hm, tak to je krásný dáreček. Škoda, že ho v žádném obchodě nemají. Takže se musím spolehnout sama na sebe a nakupovat podle vlastního uvážení. Ani já však nevím co bych si letos přála. Nejvíc by mě potěšil úspěch v práci a zájem opačného pohlaví. Co se týče dárků - fakt nemám tušení. Asi se letos zase nechám překvapit!

17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii

17. listopadu 2018 v 17:19 | Sabča |  Historie
17. listopad, též známý jako Mezinárodní den studentstva se v ČR vstahuje ke dvěma historickým milníkům : uzavření českých vysokých škol v roce 1939 a začátek Sametové revoluce v roce 1989.
Tento den rovněž odkazuje na události v protektorátu roku 1939. Rozbuškou se k nim stala pražská demonstrace po pohřbu studenta Jana Opletala. Ten podlehl několik dnů předtím následkům střelného zranění, jenž utrpěl během násilného potlačení tiché demonstrace studentů u příležitosti 21. výročí vzniku Československa.

JAN OPLETAL
Výsledek obrázku pro jan opletal

Narodil se 1.1. 1915 a pochází z 8 sourozenců. Základní školu navštěvoval poblíž rodného Olomouce. Následně studoval gymnázium v Litovli, kde v roce 1934 úspěšně složil maturitu. Později se začal věnovat medicíně.
Zemřel 11. listopadu, když byl zasažen střelou civilním revolverem přímo do břicha (zánět pobřišnice)

Související obrázek