Listopad 2015

Pray for Paris

15. listopadu 2015 v 16:49 | Sabča |  Různé články, zajímavosti
Všichni už jste určitě slyšeli o tom, co se právě v těchto dnech děje v Paříži/Francii - zaútočili na ní teroristi z Islámského státu.
Celá tahle situace mě moc mrzí, protože jsem v Paříži byla a považuju ho za jedno z nejkrásnějších míst. Když jsem ve zprávách viděla reportáže o útoku, všechny ty lidi, kteří pláčou a bojí se, vzpoměla jsem si, jak jsem stála na samém vrchu Eifellovky a užívala si ten nádherný, těžko popsatelný výhled. Nyní je Eifellovka uzavřená, spousta tamních obyvatel vč. malých dětí (zbytečně) příchází o životy a všude vládne panika. Je to pro mě zkrátka nepředstavitelný! Píše se o tom ve všech novinách. V některých se dokonce objevily vzkazy přímo od teroristů. Tak třeba: " Zabijeme je, když nevěří v Alláha, nic jiného si nezaslouží!" Přiznávám, že jsem to nemohla ani dočíst, protože mi z toho bylo fyzicky uplně blbě. Už jen ta představa je naprosto příšerná.....
Držím všem Francouzům palce, ať útoky rychle pominou a z Paříže se opět stane to krásné romantické město, tak jak ho všichni známe!!!
WE PRAY FOR PARIS !


4. Česko - Slovenská SuperStar

14. listopadu 2015 v 13:21 | Sabča |  Různé články, zajímavosti

Neuvěřitelné se stalo skutečností! ČeskoSlovenská SuperStar je tady opět. Nyní jsem jí začala sledovat až od finále, myslím si totiž, že už toho bylo docela dost (SuperStar se v televizi vysílala nejméně 7x nebo 8x) a ne všichni soutěžící mají šanci se "uchytit". Schválně, vzpomenete si ještě kdo je třeba Roman Lasota a v které řadě soutěže zpíval? Vsadím se, že určitě ne. Vraťme se ale k letošnímu ročníku: Je zde jen 8 soutěžících - 4 chlapci a 4 holky. Já nejvíc ze všech fandím sympatickému Slovákovi jménem Pavel Kovalíček, který mě svým zpěvem oslovil hned napoprvé. Zaráží mě u něj fakt, že chodí v kroji a hraje na housle. Ale snad se bude po skončení soutěže věnovat uplně jinému žánru, který mu sedne daleko víc - rocku. Písnička od skupiny Aerosmith I Don't Wanna Miss a Thing byla i v jeho podání naprosto výborná! Pavlovi moc přeju, aby se dostal co nejdál. Stejně tak Sabině Slepčíkové. Ta má v soutěži i mladšího bratra Dalibora, ale jeho zpěv mě vůbec nezaujal. Dalibor je mladý, celkem hezký 15. letý kluk, takže je jasné, že po něm holčičky budou šílet. Podle mě však na vítězství nestačí ani náhodou! Sabča, ta je jiná - se zpěvem už nějaké zkušenosti má, (podobně jako někteří její kolegové) což lze poznat na jejím hlase a také projevu. Prostě ví, co a jak. Určitě se bude snažit toho využít a možná se jí to i vyplatí!
O vítězi samozřejmě rozhodují diváci. Ráda bych si tipla, že se jím stane Pavel, ale může to všechno dopadnout zcela jinak. Jak? To budeme vědět zhruba 6. prosince.

7. prosince 2015
4. ČeskoSlovenskou Superstar je Emma DrobnáMrkající

Čerti ve Vídni

8. listopadu 2015 v 8:15 | Sabča |  Různé články, zajímavosti
Za necelý měsíc je tady Mikuláš, kterého samozřejmě doprovází anděl a čerti. Jako dítě jsem se jich vždycky hrozně bála a měla jsem co dělat, abych se na ně vůbec dokázala podívat. Ovšem ve srovnání s těmi vídeňskými jsou naší "čertíci" úplně zlatí.
Ve Vídni a jiných zemích se každoročně před Vánoci koná tzv. Krampuslauf, což je slavnost, jejíž součástí je spousta děsivých čertů, kteří nahánějí hrůzu snad každému. Jednu dobu byl Krampuslauf prý zakázaný a já se tomu ani nedivím. Přes YouTube jsem shlédla několik videí např. ze Salcburgu, zmíněné Vídně aj. Na všech byl vidět strach a zoufalý dětský pláč. Nepochopím, proč tam rodiče své děti tahají, když už dopředu ví, jak na to budou reagovat! Když se to líbí jim - prosím. Ale proč tím stresovat malé děti? Chování samotných čertů považuju za absolutně nepřípustné - někteří můžou bez problému shodit někoho na zem nebo něčím praštit. Chápu, že každá země má jiné zvyklosti a slaví Vánoce po svém, ale tohle je vážně přehnaný. Kdybych já tam byla, tak se i v 19 letech strachem pos...! Jeden náš známý pracuje ve Vídni, tak jsem se ho zeptala co na Krampuslauf říká. Dodala jsem, že to úplně odsuzuji a příjde mi to strašný. On mi odpověděl, že jim ve Vídni příjdou zas strašné naše Velikonoce. Jak se říká: Jinej kraj, jinej mrav. Jsem ráda (a myslím, že nejen já), že my Češi si na tenhle ten HNUS nepotrpíme a raději zůstáváme u našich tradičních Vánoc.
Proč se slaví Krampuslauf?
Podle legendy v adventním čase k lidským obydlím scházeli z hor a lesů strašliví pekelníci, aby ztrestali hříšné smrtelníky. Takové návštěvy si oblíbili i lidé, kteří se pod maskou cítili krytí a nebáli se tak veřejně ukázat svoji nespokojenost s čímkoliv.

Z následujícího videa nemusíte mít klidné spaní

VIDEO: